O regionie

Ponte di Legno

Region Narciarski Ponte di Legno

Jest to region narciarski położony pomiędzy Trengino i Lombardią. Znajduje się na wysokości od 1121m do 3000m nad poziomem morza.  Obszar Ponte di Legno obejumje 4 obszary narciarskie, które razem połączone posiadają 41 stoki, 28 wyciągów narciarskich, w których każdy narciarz znajdzie coś dla siebie. W Ponte di Legno znajdziemy stoki narciarskie,które przechodzą przez sosnowe i świerkowe lasy, w których każdy narciarz znajdzie stok odpowiadający jego umiejętnościom. Stoki narciarskie Ponte di Legno połączone są z stokami Temu, Passo Tonale i Presena. Jest to duży obszar narciarski o długości 100km tras narciarskich!

Ponte di Legno narty
Ponte di Legno narty

Tasy w Ponte di Legno znajdują się na wysokości 2120m-1121m. Mieszczą się tutaj bardzo dobrze przygotowane trasy czerwone i czarne, które rozpościerają się wśród lasów iglastych. Dodatkowym atutem jest to iż, trasy są bardzo szerokie co stanowi bardzo duży plus tego regionu narciarskiego. Ponte di Legno jest to piękne, stare miasteczko, ze ślicznym rynkiem i stylowymi pensjonatami.

Tonale 

Region Narciarski Tonale

Tonale znajduje się u stóp lodowca Presena 3.000 metrów nad poziomem morza.W Tonale znajduje się 100km tras narciarskich. Można zjeżdżać na nartach nawet późną jesienią i wiosną. Znajduje się tutaj 30 najnowocześniejszych wyciągów. W Tonale znaleźć możemy  czarną trasę Paradiso . Jest to najdłuższy i najbardziej emocjonujący zjazd w całym alpejskim rejonie. Tonale to również jedno z ulubionych miejsce treningowych mistrzów narciarstwa – zarówno alpejskiego jak i klasycznego.

Tonale
Tonale

Większość wyciągów w Tonale to nowoczense kanapy bezpieczne dla dzieci i niedoświadczonych narciarzy. Dodatkową atrakcją jest kolejka linowa prowadząca na lodowiec Presena 3067m, skąd rozpościera się piękna panorama. W Tonale mamy możliwość jeżdżenia na nartach bezpośrednio z hotelu i z powrotem, ponieważ apartamenty znajdują się bezpośrednio na stoku.

Snowpark w Tonale znajduje się w Passo del Tonale na wysokości 2000 metrów nad poziomem morza i gwarantuje miłośnikom snowboardu dni niekończącej się zabawy. Snowpark  wyposażony jest  20 ramp, takich jak kickers, szyny, wysięgnikami, pudełka i ścianki.Możemy znaleźć strefę dla początkujących jak i zaawansowanych osób.Istnieje możliwość skorzystania z lekcji przygotowujących do nauki skakania.Jak dotrzeć do Snowparku?  Do najwyższego punktu snowparku można dotrzeć wyciągiem krzesełkowym Valena 

Co możesz znaleść w snowparku?

  • Boardercross Kickers (Jumps / Ramps) Szyny / zjeżdżalnie (snowboard)
  • Pudełka (snowboard)
  • Narożniki / biodra (snowboard)
  • Jazda na fali (snowboard)
  • Pro Lines
  • Średnie linie

             Snowpark Snowpark Snowpark 

 

Istnieją dwa ośrodki, w których uprawiać możemy narciarstwo biegowe: Centro Fondo Valsozzine w Ponte di Legno i Centro Fondo Vermiglio w Trentino.Ośrodki zapewniają w 30 km doskonale przygotowanych stoków i 8 kółek o różnych długościach i poziomach trudności , odpowiednich zarówno dla początkujących, jak i ekspertów.

W Centro Fondo Valsozzine można zarezerwować prywatne lub grupowe lekcje jazdy na nartach , nawet w celu przygotowania do zawodów, podczas gdy w Centro Fondo Vermiglio można jeździć na nartach w nocy . W obu ośrodkach w naszym ośrodku narciarskim można wypożyczyć sprzęt i korzystać z szatni, pryszniców i kawiarni .  

     

 

  

 

Jazda w Nocy na Nartach w Passo Tonale na trasie Pista Valena 

Istnieje możliwość jazdy na nartach nocą na tracie Pista Vleena w Tonale. Jest to niebieska trasa o długości 1km i różnicy wysokości 125 metrów. Trasa Pista Valena w Tonale jest obsługiwana przez czteteosobowy wyciąg krzesełkowy, który zabierze nas z wysokości 950m do 18999m .  

  • Nocna jazda na nartach w Passo Tonale : Od 18 grudnia 2020r. do 11 kwietnia 2021 r. W każdy wtorek i czwartek od 20.30 do 23.00

Jazda w Nocy na Nartach w Ponte di Legno na trasie Pista Valbione 

Aby jeździć na nartach nocą w Ponte di Legno, musimy dotrzeć do trasy Pista Valbione , czerwonej trasy o długości 1,2 km z różnicą wysokości 256 metrów.Trasa Pista Valbione jest obsługiwana przez czteromiejscowy wyciąg krzesełkowy o tej samej nazwie, który zabierze Cię z wysokości 1258 m do 1512 mw zaledwie trzy minuty.

  • Nocne czasy narciarstwa w Ponte di Legno :Od 21 grudnia 2019 r. Do 28 marca 2020 r. W każdą Sobotę od 20.00 do 22.50 i Środę od 20.30 do 22.50 oraz  S obota 21 grudnia 2019 r. Od 20.00 do 22.50 Czwartek 26 grudnia 2019 r. Od 20.30 do 22.50

                Nocna jazda ponte di legno Nocna jazda Tonale Nocna Jazda

Lodowiec Adamello

Położony na wysokości 2550 i 3,530 metrów nad poziomem morza, jest uważany za największy lodowiec w Alpach włoskich . Lodowiec jest podzielony na dwie różne części pomiędzy Trentino i Lombardią: Miller Superiore, Corno Salarno, Salarno, Adamé, Mandrone i fantastyczną część lodowca uwielbianą przez alpejskich narciarzy o nazwie Pian di Neve . 

Na górze Adamello można wybrać się na wycieczki w dolinie i na dużych wysokościach : oprócz klasycznego trekkingu do schronisk górskich można także przeżyć ferraty z Sentiero dei Fiori lub zdobyć wysoki szczyt.  

Wycieczki na lodowiec Adamello zabierają wyszkolonych wspinaczy, którzy odkrywają dzikie i wyjątkowe środowisko naturalne. Biorąc pod uwagę wysiłek fizyczny wymagany do pokonania dużej różnicy wysokości, można podzielić wycieczkę na kilka dni, pozostając w jednej z górskich chat Mandrone na wysokości 2442 m, Carè Alto na wysokości 2459 m. lub Ai Caduti dell’Adamello na 3025 m. Trekking po lodowcu Adamello jest trudnym środowiskiem naturalnym, dlatego jest zalecany dla doświadczonych turystów lub osób, którym towarzyszy przewodnik alpejski.

Przewodnik Alpine Adamello info@adamelloguidealpine.it

lodowiec Adamello lodowiec Adamello lodowiec Adamello lodowiec Adamello

Lodowiec Persena 

Znajduje się na wysokości 3069m npm. Lodowiec położony jest na granicy między Val di Sole i Calle Camonica, między Trentino a Lombardią i należy do grupy górskiej Presanella 

Kiedyś była to granica między Królestwem Włoch a imperium austro-węgierskim podczas pierwszej wojny światowej, lodowiec i jego skaliste zbocza wciąż świadczą o wielu toczonych tu bitwach. W spokojnych czasach zaśnieżone stoki gór stały się popularnym miejscem dla entuzjastów narciarstwa, którzy od ponad 50 lat przybywają do tego cudownego miejsca, aby rozpocząć panoramiczne, zapierające dech w piersiach zjazdy.

Kolejki linowe na lodowcu Presena pozwalają wszystkim, którzy kochają góry, szybko i szybko dotrzeć na szczyt góry zarówno latem, jak i zimą. Trzy sekcje są objęte kolejką linową Paradiso i kolejką Presena.

Stacja dolna kolejki linowej Paradiso znajduje się w Passo Tonale i osiąga homonimiczną przełęcz na wysokości 2585 metrów nad poziomem morza w zaledwie 5 minut ; tutaj możesz zjeść posiłek w schronisku górskim Paradiso i spróbować ekscytującej i legendarnej pista nera Paradiso.

      lodowiec Persena lodowiec Persena lodowiec Persena lodowiec Persena

 

Zawartość przełącznika

W Regionie Ponte di Legno Tonale znajduje się Park Narodowy Stelvio. Jest to jeden z najstarszych parków przyrodniczych we Włoszech. Został utworzony w 1935r w celu ochrony dolin grupy Ortles-Cevedale.

Park Narodowy Stelvio obejmuje obszar 130 734 ha i obejmuje 23 miasta należące do prowincji Bolzano, Brescia, Sondrio i Trydent; Graniczy z parkiem Adamello i parkiem przyrody Adamello Brenta, aby uzupełnić rozległy chroniony obszar alpejski.
Duża część tego obszaru znajduje się na wysokości ponad 2000 metrów nad poziomem morza, a podczas wędrówki można rozpoznać znaki pozostawione przez starożytne lodowce, a także spotkać chronione gatunki i typowe zwierzęta wysokogórskie.

Istnieją również łatwe wycieczki, takie jak spacery tematyczne poświęcone zwierzętom, życiu na wsi, geologii i klimatologii .           

       Park Narodowy Stelvio Park Narodowy Stelvio Park Narodowy Stelvio Park Narodowy Stelvio

W obrębie Parku Narodowego Stelvio znajduje się 1500 km ścieżek ; woda jest w centrum wielu spektakularnych spacerów, takich jak ten, który prowadzi do wodospadów Saent i jeziora Corvo.
Szczególnie ważne są ścieżki tematyczne, które pomagają zwiedzającym zrozumieć naturę lodowców , takie jak Sentiero Glaciologico Basso w Valle dei Forni lub Sentiero del cambiamento climatico w Passo dello Stelvio.

W obszarze Ponte di Legno – Tonale  można odwiedzić wiele fortyfikacji z pierwszej wojny światowej , które wzniesiono w górach między Lombardią a Trentino. W Passo Tonale, naturalnej granicy między Królestwem Włoch a Austrią, toczyła się tzw. Biała Wojna, wojna górska z ekstremalnym klimatem i trudnościami nieprzepuszczalnego terytorium.

            

Niektóre fortyfikacje z czasów Wielkiej Wojny można nadal zwiedzać, a czasem są domem dla muzeów i wydarzeń o dużym znaczeniu historycznym. Ponadto łączy je kilometr ścieżek, które zostały porzucone przez żołnierzy, ale zasiedlone przez miłośników historii i gór.

Poniżej znajduje się lista głównych fortyfikacji z pierwszej wojny światowej w rejonie Adamello.

FORTE STRINO

Położony przy drodze do Tonale przed mostem nad Rio Strino, między przełęczą a miastem Vermiglio. Pochodzący z 1860 roku został zaprojektowany i zbudowany przez Austriaków w czasie, gdy Trentino stało się południową granicą imperium austro-węgierskiego. Został zapomniany pod koniec pierwszej wojny światowej i odnowiony w latach dziewięćdziesiątych. Dziś jest częścią sieci muzeów eksponujących relikty wojenne, takie jak kamuflaż alpejskich narciarzy. Zwiedzanie z przewodnikiem dostępne w środku.

 

 

FORTE ZACCARANA LUB TONALE

Najwyższy fort na wysokości 2116 metrów nad poziomem morza i najbardziej awangardowy w rejonie Tonale podczas Wielkiej Wojny został zbudowany na początku XX wieku według najnowocześniejszych kryteriów budowy fortec zbrojnych. Fort zapewniał pełną kontrolę nad otaczającymi dolinami. Do budynku można dojść pieszo z Vermiglio pieszo około 7 km starą drogą wojskową lub ścieżką rozpoczynającą się od Ospizio di San Bartolomeo, tuż nad Passo Tonale. Budynek został zabezpieczony w 2009 roku, a niektóre części są otwarte dla zwiedzających . Z fortu roztacza się panoramiczny widok na całą Alta Val di Sole. 

FORTE MERO

Była to ostatnia fortyfikacja, która została zbudowana w Tonale w latach 1911–1913.  Służyła do ścisłej obrony i kontrolowania obszaru między Forte Zaccarana i Forte Presanella, dlatego nie była wyposażona w armaty, ale tylko w karabiny maszynowe . Na niektórych ścianach są jeszcze resztki koloru używanego do kamuflażu.
Fort został zburzony zaledwie 3 lata po zakończeniu budowy przez włoski ogień artyleryjski.
Do tego można dojść pieszo z Ospizio San Bartolomeo, a przed fortem znajduje się parking.

 

 

FORTE POZZI ALTI LUB PRESANELLA

Budynek został zbudowany w latach 1908–1912 w Val Vermiglio po przeciwnej stronie Forte Zacarana. Fort został poważnie uszkodzony na początku wojny, a następnie rozebrany po zakończeniu wojny w celu odzyskania żelaza i innych materiałów. W 2008 r. Dzięki finansowaniu z Autonomicznej Prowincji Trento rozpoczęto prace nad zabezpieczeniem ruin budynku. Można dotrzeć pieszo pieszo przez osiem kilometrów szlakiem mułów, który zaczyna się w Velon, osadzie w Vermiglio.

 

Muzea Białej Wojny gromadzą i przechowują pozostałości pierwszej wojny światowej znalezione na Górze Adamello – Presanella i są częścią historycznej pamięci tego, co miało miejsce w latach 1915–1918. W Museo della Guerra Bianca w Temù i Vermiglio znajduje się broń, mundury i wiele przedmiotów codziennego użytku na wystawie. W Passo del Tonale znajduje się Pomnik Ossuary, symbol ofiary żołnierzy, którzy walczyli w Białej Wojnie. Muzea organizują imprezy i wydarzenia kulturalne, a także oficjalne uroczystości.

        

MUSEO DELLA GUERRA BIANCA IN

W tym muzeum można zobaczyć bogatą kolekcję reliktów wojennych i znalezisk z pierwszej wojny światowej, w szczególności są obiekty, które charakteryzowały konflikt na dużej wysokości w Adamello. Obecność budy używanej przez żołnierzy wysoko w górach i innych przedmiotów codziennego użytku, które pojawiają się w atmosferze frontu. Istnieje broń , armaty, amunicja, mundury wojskowe i duży zbiór zdjęć z wystawionego czasu . Muzeum ma również pełny program wydarzeń i działań kulturalnych.

 

Museo della Guerra Bianca in Adamello
via Roma 40, Temù (BS)
Tel. +39 036494617
www.museoguerrabianca.it

 

MUSEO DELLA GUERRA BIANCA IN VERMIGLIO

W muzeum tym znajduje się wiele reliktów z Wielkiej Wojny, które znaleziono ponad czterdzieści lat poszukiwań w górach w Val di Sole przez „ratownika” Emilio Serra: broń, mundury, a przede wszystkim przybory i narzędzia pracy używane przez żołnierzy do przetrwania wśród śniegu i skał. Wiele z tych przedmiotów znaleziono w fortach rozrzuconych wokół Passo del Tonale.

 

Museo della Guerra Bianca di Vermiglio
Via Borgo nuovo 15, Vermiglio (TN)
Tel. +39 0463758200
www.museoguerrabianca.com

OSSUARY-MONUMENT W PASSO DEL TONALE

To Wojskowe Sacrarium zostało zbudowane w Passo del Tonale w latach 1922–1924 jako symbol ofiary żołnierzy, którzy walczyli w Białej Wojnie. Początkowo było to „święte ogrodzenie” z brązową kopią Skrzydlatego Zwycięstwa w Brescii pośrodku.

Następnie rozbudowano go i przekształcono w ossuarium, w którym pochowano ponad 847 żołnierzy po ekshumacji z cmentarzy wojskowych w okolicy. Znajdują się tu także ciała ośmiu żołnierzy austro-węgierskich oraz krypta z pozostałościami pięciu bezimiennych żołnierzy odkrytych na pobliskim lodowcu w Lobbia Alta w 1964 roku.

Sacrarium znajduje się wzdłuż drogi krajowej na granicy Lombardii i Trentino.

 

 

Telefon

INFOLINIA OGÓLNA 52 307 66 88

Telefon

NOWI KLIENCI 533 747 894
533 781 203

Telefon

REZERWACJE VAL DI SOLE 570 639 729